Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – II Etap
Informacje o projekcie „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – II Etap”
Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Priorytet: II ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu
Działanie: 2.5 poprawa jakości środowiska miejskiego
Wartość projektu: 6 373 167,42 zł
Wartość dofinansowania: 4 873 921,48 zł
Termin realizacji: 27.06.2017 r. – 30.06.2022 r.
Cele projektu:
Poprawa warunków życia mieszkańców Grodziska Mazowieckiego dzięki utworzeniu sieci terenów zieleni służących rekreacji i poprawie jakości powietrza.
Efekty Projekt:
Utworzone zostało 20 nowych terenów zieleni o łącznej powierzchni 6,43 ha, w tym: trzy nowe parki i trzy skwery oraz zieleń izolacyjna wzdłuż 14 ulic. Obszary te, wraz z 25 urządzonymi wcześniej, tworzą tzw. „zielone płuca” Grodziska Mazowieckiego, które będą pełniły funkcje oczyszczania powietrza w mieście i służyły różnym formom aktywności fizycznej, rekreacji oraz wypoczynku.
Lokalizacje nowych parków i skwerów:
- Park przy ul. Bałtyckiej/Piłsudskiego
- Park przy ul. Ordona/Chlewińskiej
- Zieleń wokół Grodziskiej Oczyszczalni Ścieków (Park u zbiegu rzek)
- Ogródek Seniora przy ul. Bairda
- Skwer Teligi
- Skwer Sadowa
Zieleń przyuliczna:
- ul. Armii Krajowej
- ul. Wólczyńska
- ul. Cicha
- ul. Sadowa
- ul. Grunwaldzka
- ul. Średnia
- ul. Szeroka
- skarpa przy tunelu – ul. Bałtycka
- skarpa przy wiadukcie – ul. Okulickiego
- Nasadzenia drzew przyulicznych
- Piętrowa zieleń izolacyjna przy ul. Traugutta
- Piętrowa zieleń izolacyjna przy ul. Orzeszkowej
- Piętrowa zieleń izolacyjna przy ul. Królewskiej
- Pasy zieleni przy targowisku miejskim
Park przy ul. Bałtyckiej/Piłsudskiego
W nowo utworzonym parku o powierzchni 7 tys. m2 posadzono 125 nowych drzew i ponad 9 tys. krzewów, bylin i traw ozdobnych. Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest biegnąca środkiem „sucha rzeka” w postaci kamiennej rabaty. Centralny plac zdobią wielkie kamienne kule wykonane ze skał występujących w Polsce: marmuru, piaskowca, dolomitu i granitu. W parku znajduje się również plac zabaw, siłownia plenerowa i stoliki szachowe. W roku 2020 park otrzymał nagrodę „Modernizacja Roku 2019” w kategorii tereny zieleni.
Park Ordona/Chlewińska
Centralnym elementem nowo utworzonego parku jest w amfiteatr otoczony drewnianą palisadą, stworzony na potrzeby imprez plenerowych. Atrakcją dla dzieci są interaktywne tablice edukacyjne z ciekawostkami na temat gatunków drzew, tropów zwierząt, życia ptaków i owadów, a dla nieco starszych – siłownia plenerowa. W ramach zadania wykonano również przepuszczalne ścieżki piesze o nawierzchni mineralnej i zamontowano elementy małej architektury. Na powierzchni 5,3 tys. posadzono 74 szt. drzew oraz ponad 4 tys. krzewów i bylin. Ponad 2,5 tys. m2 zajmują trawniki, które służą jako tereny piknikowe.
Zieleń wokół Grodziskiej Oczyszczalni Ścieków (Park u zbiegu rzek)
Celem budowy parku było dogęszczenie pasa izolacyjnego między oczyszczalnią a sąsiednimi zabudowaniami poprzez posadzenie 113 drzew i 4000 krzewów. W obszarze bardziej oddalonym od oczyszczalni powstały ścieżki piesze z nawierzchni mineralnych oraz miejsca do odpoczynku dla użytkowników. Park jest położony na granicy zabudowy miejskiej i rozległych pól uprawnych, w sąsiedztwie zbiegu dwóch grodziskich rzek. W konsekwencji, na tym terenie często pojawiają się dzikie zwierzęta. To dla nich w parku ustawiony został paśnik z lizawką oraz podsyp dla bażantów.
Powierzchnia parku to 3,8 ha.
Ogródek Seniora przy ul. Bairda
Centralną część skweru zajmuje tzw. „ogród społecznościowy” – miejsce wyposażone w wygodne, podwyższone skrzynki, w którym można uprawiać warzywa, owoce, kwiaty. Skwer został również wyposażony w ławeczki i kosze, wybudowano nowe ścieżki piesze, posadzono drzewa i krzewy, które będą dawać cień i izolować od parkujących samochodów. Posadzono 12 drzew i ponad 3000 krzewów.
Zieleń przyuliczna
Piętrowa zieleń przyuliczna pełni ważną rolę w życiu miasta. Izoluje mieszkańców od zanieczyszczeń i hałasu ulicznego, jak również oczyszcza powietrze wychwytując dwutlenek węgla. Drzewa obniżają temperaturę powietrza i zachowują jego odpowiednią wilgotność. Ważna jest też rola niskiej roślinności zadarniającej, która lepiej zatrzymują wodę w glebie niż trawniki przez co przeciwdziała lokalnym podtopieniom. W ramach projektu zieleń przyuliczna została wykonana wzdłuż 14 ulic.