- Europejski Fundusz Społeczny – podstawowe informacje - podstawowe informacje
- Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL)
- Opis projektu
- Osoby Odpowiedzialne za projekt
- Realizacja projektu ( Aktualności )
- Przydatne strony
Zadaniem Europejskiego Funduszu Społecznego jest udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia (employability), warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.
Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich służy wdrażaniu Narodowego Plan Rozwoju, czyli dokumentu określającego cele rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Wszystkie działania SPO RZL są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podstawowym celem SPO RZL jest "budowa otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich w drodze kształcenia, szkolenia i pracy".
Cele SPO RZL są realizowane poprzez trzy Priorytety:
Priorytet 1: Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej. Oznacza to między innymi działania na rzecz bezrobotnych oraz osób z grup szczególnego ryzyka, a także wyrównywanie szans kobiet w dostępie do rynku pracy i zatrudnienia.
Priorytet 2: Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, czyli ułatwienie dostępu do edukacji i poprawa jej poziomu, włączanie w proces edukacji technologii informacyjnych i komunikacyjnych, podnoszenie kwalifikacji pracowników, promocja edukacji w zakresie przedsiębiorczości, promocja elastycznych form pracy oraz poprawa jakości pracy administracji publicznej przez zapewnienie odpowiednich szkoleń.
Priorytet 3: Pomoc techniczna oznaczająca wsparcie instytucji zajmujących się wdrażaniem SPO RZL, tak aby mogły efektywnie i zgodnie z politykami wspólnotowymi dysponować środkami unijnymi.
W ramach powyższych Priorytetów mogą być podejmowane określone Działania. Na przykład, projekt Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych jest realizowany w ramach Priorytetu 2, Działania 2.1. "Zwiększanie dostępu do edukacji – promowanie kształcenia ustawicznego".
Projekt Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych zakłada wyposażenie wybranych bibliotek z terenu całego kraju w sprzęt komputerowy.
Każda w wytypowanych do projektu szkół otrzyma 4 stanowiska komputerowe dla czytelnika, skaner, drukarkę oraz oprogramowanie multimedialne (atlas, encyklopedię, słownik).
Do projektu zostały zakwalifikowane szkoły posiadające już pracownię komputerową, bibliotekę i czytelnię oraz zatrudniające przynajmniej jednego nauczyciela bibliotekarza na cały etat.
Cele projektu to przede wszystkim:
- podnoszenie jakości i dostępności kształcenia poprzez promocję wykorzystania nowoczesnych technologii w oświacie
- ułatwienie uczniom i nauczycielom indywidualnego zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej przez Internet oraz informacji multimedialnej
- zwiększenie potencjału edukacyjnego bibliotek szkolnych i pedagogicznych
- wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego
- wspieranie integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej
Na realizację powyższych celów w skali całego kraju zaplanowano w sumie 184 500 tys. PLN; środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (138 375 tys. PLN) oraz z budżetu państwa (46 125 tys. PLN).
Zaplanowano, że w okresie od 2004 do 2006 roku projektem zostanie objętych 15 592 bibliotek w szkołach publicznych, 49 wojewódzkich bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz 273 biblioteki pedagogiczne będące ich filiami.
Na poziomie szkół za prawidłową realizację projektu Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych odpowiedzialni są dyrektorzy placówek objętych projektem:
Szkoła Podstawowa Nr 1: Beata Pawłowska
Szkoła Podstawowa Nr 4: Maria Michalak
Szkoła Podstawowa Nr 6: Małgorzata Szmajkowska
Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie: Piotr Paweł Ciesielczyk
Gimnazjum Nr 1: Joanna Kozdrak
Gimnazjum Nr 2: Elżbieta Wojtasik
Gimnazjum Nr 3: Małgorzata Okurowska
- W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Gmina złożyła w dniu 10.05.2005 roku wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Kursy językowe i komputerowe dla pracujących mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki".
- Wniosek nr: Z/2.14/II/2.1/8/54/05 po pozytywnej formalnej weryfikacji został przekazany do oceny przez Komisję Oceny Projektów, która zaakceptowała kwotę dofinansowania (pismo z dn. 22.07.2005 r.).
- Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie pismem z dnia 8.08.2005 roku przyjął wniosek Gminy Grodzisk Mazowiecki do dofinansowania.
- Realizacja projektu odbywa się na podstawie umowy o dofinansowanie projektu, zawartej w dniu 20.09.2005 r. pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a Gminą Grodzisk Mazowiecki.
- 12 października 2005 roku po przeprowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne, została podpisana umowa na realizację szkoleń z firmą English For You - Szkołą Języków Obcych S. C. Kursy odbywać się będą w budynku Gimnazjum Nr 3 w Grodzisku Mazowieckim, ul. L. Zondka 6.
Wyjaśnienie: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie jest - z upoważnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego - Instytucją Wdrażającą Działanie 2.1 "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie" Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
1. Europejski Fundusz Społeczny - https://www.efs.gov.pl
2. Portal Unii Europejskiej - https://www.europa.eu.int
3. Ministerstwo Edukacji Narodowej - https://www.men.waw.pl