Tomasz:
Witam.
Mam pytanie odnośnie podatku śmieciowego który ma wejść do obiegu od lipca 2013. Na jakiej podstawie została wyliczona kwota podatku w przeliczeniu na jedną osobę. Proszę o podanie źródła z podaniem stosownych dokumentów. Zakładam że obsługiwana jest rodzina 5 osobowa:
– wywóz śmieci bez selekcji – 5×20 równa się 100 zł
– wywóz śmieci z selekcją – 5×12 równa się 60 zł.
Rozumiem iż za takie kwoty śmieci będą odbierane z posesji co tydzień. Jak będzie wyglądała sprawa kosza na śmieci czy wtedy też będzie trzeba płacić abonament za jego użytkowanie. W jaki sposób zostaną rozdysponowane tak zebrane pieniądze. Przyznam się iż ustaliliście Państwo bardzo dobrą maszynkę do łupienia pieniędzy z ludzi którzy zamieszkują Gminę. Oczekuję na odpowiedź. Mam nadzieję, iż doczekam się odpowiedzi bo nadmieniam iż w lipcu też zadałem dwa pytania na które niestety nikt nie raczył zająć stanowiska. Pozdrawiam
Witam,
Kwota opłaty za gospodarowanie odpadami została określona zgodnie z wytycznymi art. 6 k. ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity – Dz. U. z 2012 r. nr 391 z późn. zm.)
„Rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę:
1) liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę;
2) ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;
3) koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, o których mowa w art. 6r ust. 2;
4) przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo”
W przypadku gdy z przetargu zostanie wyłoniona firma oferująca niższe ceny, uchwała Rady Miejskiej zostanie zmieniona do faktycznej wysokości ponoszonych kosztów.
Zgodnie z zapisami art. 6r. ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity – Dz. U. z 2012 r. nr 391 z późn. zm.)
„ Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
1) odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
3) obsługi administracyjnej tego systemu”
Z załozenia więc gmina nie może ani dopłacać do funkcjonowania systemi ani też na nim zarabiać.
Z poważaniem,
Łukasz Kapuściak, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska