Krzysztof:
Szanowny Panie Burmistrzu, Proszę o informację, czy przy okazji modernizacji linii kolejowej na terenie Grodziska Mazowieckiego zostaną zainstalowane tak zwane ekrany akustyczne?
Mam nadzieję, ze uda się tego uniknąć!!! Moim zdaniem(a także wielu moich znajomych) jest to paskudna architektonicznie makabreska, która przedzieli miasto na dwie części. "Piękny" kolor zielony jaki montuje PKP szybko zamieni się w "jeszcze piękniejszą" obskurnie zamalowaną przez grafficiarzy ścianę, szpecącą całą okolicę.
Proszę nie dopuścić do budowy ekranów w naszej gminie. PKP to zainstaluje a my będziemy musieli z tym żyć przez wiele dziesięcioleci…..
Dziękuję
Krzysztof
Szanowny Panie
W związku z Pana pytaniem w sprawie zainstalowania ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż linii kolejowej w Grodzisku Mazowieckim wyjaśniam:
- Procedury administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę dla inwestycji pt. „Budowa i przebudowa linii kolejowej nr 1 od km 28,100 do km 31,400, wraz z budową i przebudową infrastruktury drogowej oraz obiektów służących ochronie środowiska, w związku z modernizacją linii kolejowej Warszawa – Łódź, etap II LOT A – odcinek Warszawa Zachodnia – Miedniewice (Skierniewice), na terenie powiatu grodziskiego – stacja kolejowa Grodzisk Mazowiecki, etap II” trwały od 2009r., a w ich ramach trzykrotnie sporządzano ocenę oddziaływania tej inwestycji na środowisko. We wszystkich przypadkach, mimo zaprojektowania różnego rodzaju najnowszych rozwiązań technicznych ograniczających drgania gruntu i hałas pochodzący od torowiska, stwierdzano znaczące przekroczenia norm dopuszczalnego hałasu, który będą powodowały pociągi poruszające się po torach linii nr 1 po jej modernizacji. W związku z powyższym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w wydanym postanowieniu w sprawie uzgodnienia warunków realizacji inwestycji postawił warunek wykonania ekranów akustycznych minimalizujących oddziaływanie hałasu na terenach chronionych akustycznie. W przypadku Grodziska Mazowieckiego są to tereny zabudowy mieszkaniowej wielo i jednorodzinnej.
- O toczącym się postępowaniu, dotyczącym min. ochrony przed hałasem zainteresowane strony były informowane w publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicach ogłoszeń w Urzędzie w Grodzisku Mazowieckim obwieszczeniach Wojewody Mazowieckiego. W tej sprawie odbyły się także konsultacje społeczne w trybie otwartej dla społeczeństwa rozprawy administracyjnej w dniu 12 września 2013 w Grodziskim Centrum Kultury. W toku przeprowadzanego postępowania nie były zgłaszane zastrzeżenia do budowy ekranów dźwiękochłonnych, a wręcz przeciwnie w zgłoszeniach, wnioskach i opiniach kierowanych do Urzędu w Grodzisku, do Wojewody Mazowieckiego i inwestora czyli PKP PLK S.A. wielu mieszkańców Grodziska z zabudowy zbliżonej do linii kolejowej domagało się realizacji ekranów. Pana wystąpienie jest jednym z dwóch sprzeciwiających się ekranom jakie wpłynęły do tutejszego Urzędu.
- W grudniu ubiegłego roku Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, a inwestor, po jej uprawomocnieniu przystąpił do realizacji inwestycji.
Szanowny Panie podzielam Pana opinię o dysonansie jaki stanowią ekrany akustyczne dla estetyki i harmonii krajobrazu, jednakże pragnę zwrócić uwagę na niezwykłą szkodliwość dla zdrowia hałasu, a taki bez wątpienia będzie powstawał przy ruchu pociągów IC z prędkością 160 km/godz., a także pociągów towarowych i podmiejskich, które będą mogły poruszać się prędzej w wyniku modernizacji: linii, rozjazdów, automatyki sterowania ruchem i urządzeń stacyjnych. Jak Pan zapewne zauważył inwestycja jest w toku, jednakże w wyniku zmiany Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (złagodzenia warunków), co znalazło odzwierciedlenie w ostatniej ocenie wpływu inwestycji na środowisko RDOŚ, ekrany akustyczne budowane w Grodzisku będą niższe w stosunku do uprzednio planowanych, a w niektórych miejscach odstąpiono od ich lokalizacji.
Z poważaniem
Grzegorz Benedykciński
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego