TomEK:
Panie burmistrzu, Odnosząc się do pierwszej odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie „A biorąc pod uwagę, że zarówno jako radny jak i burmistrz uczestniczyłem w procedurze planistycznej – oceniam, że moja obecność podczas blokady dróg mogłaby wręcz zaszkodzić i byłaby niezrozumiała.”
WCALE MNIE TO NIE DZIWI, BO PAN ZGODZIŁ SIĘ NA LINIĘ 400KV W NASZEJ GMINIE A TERAZ MIAŁBY PAN MÓWIĆ ŻE JEJ NIE CHCE!! Proszę odpowiedzieć na 2 pytania: 1. Czy wyraził Pan (jako radny bądź burmistrz zgodę aby korytarz linii 400KV przebiegał przez naszą gminę a w szczególności przez północną część gminy? 2. Linia 400KV miała przechodzić przez południową część gminy ( m.in. Makówka) jak i przez północną część gminy. Dlaczego Pan oraz radni oprotestowaliście część południową i udało WAM się usunąć ją z tej części gminy a nie walczyliście o północną część (te informacje są potwierdzone)??
Szanowny Panie,
Linie elektroenergetyczne 400kV zaplanowano w latach 80-tych. „Koncepcja Generalna Rozwoju Systemu Elektroenergetycznego dla WSW do 1999 r. z rozwiązaniem układu sieci” opracowana przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy na dzień 15.02.1978 r . (IE-460B/75) zakładała miedzy innymi budowę do 1985r. linii elektroenergetycznej 400kV Kozienice- Mory- Ołtarzew- Łodź. Przy czym od Kozienic do Mor (stacja Mory w Warszawie) linia 400kV miała przebiegać po trasie istniejącej linii 220kV, czyli przez tereny gmin Tarczyn, Lesznowola, Raszyn, Michałowice, Ursus, Ożarów Mazowiecki.
W miejscowych planach ogólnych zagospodarowania przestrzennego gmin Ożarów Mazowiecki, Brwinów i Grodzisk Mazowiecki ustalono korytarze dla linii (korytarze pod linie 400kV i stację 400/110kV zarezerwowano w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki zatwierdzonym uchwałą nr 9/83 Rady Narodowej Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki z dnia 28 czerwca 1983 r. opublikowaną w Dz. Urz. WSW Nr 23 poz. 252 z 4.11.1986r.). Od stacji ”Ołtarzew” projektowano w kierunku południowym dwie linie 400kV.
Jedna linia 400kV jednotorowa, po przejściu rzeki Utraty przebiegała w kierunku na „Koniecpol” druga linia dwutorowa przebiegała w kierunku „Piaseczno – Julianów”.
Korytarz pod linię 400kV do „Koniecpola” (Końskie) zarezerwowano w projekcie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Brwinów oraz w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Grodzisk Mazowiecki z 1988 r.
Dyskusja publiczna przeprowadzona w procedurze uchwalania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Grodzisk Mazowiecki (Uchwała Rady Miejskiej Nr 588/2010 z dnia 3 marca 2010r)., oraz uwagi dotyczące linii składane do w/w procedury przez mieszkańców południowej części gminy ( m.in. Makówki) były podstawa do usunięcia przebiegu linii z części południowej gminy Grodzisk Mazowiecki.
z poważaniem,
Paweł Dąbrowski, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego