Przemysław:
Szanowni Państwo
Po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy pociągów pociągi PR nie obsługują już naszej stacji. Oczywiście, mogę zrozumieć przewoźnika PR i organizatora jakim jest województwo łódzkie, które nie musi dbać o nasze miasto. Mamy w naszym regionie własnego przewoźnika. KM prowadzi ruch pociągów po torach dalekobieżnych bez postoju w Grodzisku (nie licząc Bolimka), czy (do czasu nowej organizacji ruchu wynikającej z remontem) można wpłynąć na nasze województwo, aby inne pociągi (np. Radomiak, Wiedenka, czy przyspieszony do Siedlec ok. 17.00) mogłyby zatrzymywać się u nas? Byłoby to duże ułatwienie i rekompensata związana z brakiem połączeń realizowanych przez PR.
Z poważaniem
Szanowny Panie
W związku z Pana propozycjami usprawnienia komunikacji Grodziska Mazowieckiego, mającymi na celu złagodzenie skutków wycofania z obsługi miasta pociągów Przewozów Regionalnych InterRegio relacji Łódź – Warszawa, informuję:
- W sprawie obsługi Grodziska przez pociąg przyspieszony: „Wiedenka” Burmistrz występował wielokrotnie tak do Zarządu KM sp. z o.o. jak i do Zarządu Województwa Mazowieckiego, niestety bezowocnie. 20 października 2016r. Dyrektor Biura Handlowego KM poinformował, że rozpatrywana jest możliwość zatrzymywania się pociągu „Wiedenka” w Grodzisku. Warunkiem takiego rozwiązania byłaby likwidacja przystanków tego pociągu na wszystkich stacjach między Skierniewicami a Grodziskiem z wyjątkiem Żyrardowa. Zmiana ta nie została wprowadzona w nowym rozkładzie jazdy.
- Pociąg „Radomiak” nie zatrzymuje się na przystankach pośrednich na całej trasie między Radomiem a Warszawą i ani przewoźnik ani organizator usług przewozowych czyli Urząd Marszałkowski, nie zamierzają dokonywać zmian w tym zakresie. Ponadto od marca br. przewidywany jest powrót tego pociągu na stałą trasę na linii nr 8 i nie będzie wówczas przejeżdżał przez Grodzisk Mazowiecki.
- W sprawie zatrzymywania się w Grodzisku Mazowieckim pociągu przyspieszonego relacji Żyrardów (odjazd 16:47) – Siedlce wystąpimy do przewoźnika i organizatora przewozów.
Duża ostrożność, we wprowadzaniu nowych usług na trasie Grodzisk Mazowiecki – Warszawa, tak ze strony operatora jak i przewoźników kolejowych jest w pewnym stopniu zrozumiała w perspektywie konieczności zapewnienia transportu zastępczego w okresie całkowitego zamknięcia ruchu na linii nr 447. Wprawdzie prace zasadnicze i wyłączenie z ruchu linii nr 447 nastąpią we wrześniu br. jednakże już w maju rozpoczną się prace adaptacyjne na linii nr 1, które będą skutkowały zamknięciem kolejno ruchu po każdym z torów tej linii na dwa miesiące. Spowoduje to ograniczenie w ruchu dalekobieżnym i przeniesienie niektórych pociągów na inne linie.
z poważaniem
Grzegorz Benedykciński
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego