Paweł:
Czy przewiduje Pan wprowadzanie zachęt dla mieszkańców do zmiany starych pieców na proekologiczne?
W jaki sposób skutecznie można egzekwować zakaz palenia śmieci przez sąsiadów? Sprawa była zgłaszana do urzędu i niestety bez rezulatatu.
Panie Pawle, Urząd Miejski w Grodzisku Maz. nie przewiduję w najbliższym czasie dopłat gminy do wymiany węglowych pieców na proekologiczne. Planujemy natomiast wzrost wydatków na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczności i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach gminy. Każdy przypadek spalania śmieci należy bezwzględnie zgłaszać do Straży Miejskiej w trosce o własne zdrowie i zdrowie sąsiadów.
Mieszkańcy Grodziska wraz z rozbudową sieci gazowej sukcesywnie wymieniają piece węglowe na gazowe, jako bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku. Problem, który poruszył Pan w korespondencji jest bardziej złożony. Palenie śmieci w paleniskach domowych wyrasta z naszych złych nawyków i braku poszanowania środowiska. Ogólnie z niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem niech będzie niemalże w 100% zgazyfikowane osiedle domków jednorodzinnych Szczęsna w Grodzisku, gdzie mieszkańcy modernizując własne kotłownie pozostawili piece na węgiel tzw. ”śmieciuchy” na wszelki wypadek. Rezultatem takiego ekonomicznego myślenia są czarne chmury dymu nad osiedlem w sezonie grzewczym, a nie obłoki pary wodnej nad kominem, jako efekt uboczny odparowania wilgoci przy spalaniu gazu ziemnego. Dlatego Pana sugestia dopłat z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do wymiany pieca na bardziej ekologiczny nie koniecznie musi być racjonalna tu i teraz. Przyznam, że w bogatszych od naszej demokracjach zachodnich, funkcjonuje sprawny system dopłat rządowych dla inwestujących w ekologię. Wierzę, że gospodarka rynkowa uporządkuje rynek w ten sposób, że opłacać się będzie inwestować w ekologiczne źródła ciepła. W moim przekonaniu większą rolę może mieć tu Państwo a nie samorządy, jako że Państwo ma wpływ na stopy procentowe kredytów, ceny paliw i energii. Nie zwalnia to jednocześnie samorządu z realizacji obowiązków, które nakłada na nie Prawo Energetyczne. Z poważaniem.
Jerzy Kopeć, Wydział Ochrony Środowiska i Spraw Wsi