Tomasz Stempkowicz:
Jestem zainteresowany budową przedszkola.
Chciałbym się dowiedzieć jakie są warunki finansowania przedszkoli w Grodzisku. Dokładniej chodzi mi o kwotę jaka trafia do przedszkola publicznego i niepublicznego?
Czy jeśli te kwoty są różne, to czy jest szansa na stworzenie lepszych warunków dla przedszkoli prywatnych? Ustawa o systemie oświaty nakazuje by do przedszkoli niepublicznych trafiało minimum 75% (dla szkół jest to 50%) dotacji dla przedszkoli publicznych. Można jednak tę kwotę zwiększyć. Czy jest szansa, że zwiększycie dotację dla przedszkoli niepublicznych do poziomu 100%? Dla gminy jest to korzystne (zarówno z punktu widzenia jakości nauczania przedszkolnego jak i w dłuższym terminie z punktu finansowego)
Wiele argumentów mogę przedstawić, za zwiększeniem finansowania placówek niepublicznych.
Panie Tomaszu, jestem za powstawaniem na terenie naszej gminy przedszkoli niepublicznych i popieram Pana inicjatywę oraz zamiar wybudowania takiej placówki.
Zgodnie z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty wyliczona na podstawie wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach publicznych na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki dotacja w 2006 roku na jednego wychowanka w przedszkolach niepublicznych, zlokalizowanych w Gminie Grodzisk Mazowiecki wynosi 367,00 złotych miesięcznie. Jest to 75 % kosztów ponoszonych na jednego wychowanka w przedszkolach publicznych. Wynika z powyższego, że koszt ten wynosi prawie 490,00 złotych.
Ze względu na coraz większe zainteresowanie otwieraniem przedszkoli niepublicznych na naszym terenie planuję przed skonstruowaniem budżetu na 2006 rok przeprowadzić dokładną analizę kosztów ponoszonych przez przedszkola publiczne i niepubliczne pod kątem złożenia stosownego wniosku do Rady Miejskiej w sprawie ewentualnego procentowego zwiększenia dotacji dla niepublicznych przedszkoli.
Rajmund Zaleski, Główny Specjalista ds. Oświaty