Maja:
Witam
Niedawno dowiedziałam sie, że z tytułu posiadania psa należy odprowadzić podatek. Jestem samotnie wychowujaca matką a mój syn posiada pieska. Na dziecko nie otrzymuje alimentów a moja pensja wystarcza tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb ,mieszkamy sami wiec jest wiele wydatków związanych z utrzymaniem domu. Syn bardzo psiaka kocha dlatego też pozwalam mu go trzymać ale dodtkowe opłaty z tego tytułu….Chciałam więc zapytać czy można ubiegać sie o zwolnienie z takiego podatku?
Z wyrazami szacunku
Maja P.
Pani Maju, Ustawa z dnia 12.01.1991r (Dz. U. z 2006r nr 1221, poz. 844 z późniejszymi zmianami) mówi, że: podatku od posiadania psów nie pobiera się 1. pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych……,
2. z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób niepełnosprawnych (głuchoniemych, niewidomych, niedołężnych),
3. od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe – od jednego psa,
4. z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych – po dwa psy na każde gospodarstwo.
I tylko osoby spełniające w/w kryteria mogą być zwolnione z podatku od posiadania psa. Jeżeli Pani spełni którekolwiek z nich, to proszę się zgłosić do Pani Jolanty Śleszyńskiej na Sali Obsługi Mieszkańców w celu dopełnienia wszelkich formalności. Proszę pamiętać, że w ramach opłacanego podatku przysługuje Pani rocznie jedno bezpłatne szczepienie psa oraz możliwość wszczepienia mu pod skórę mikrochipa – maleńkiego elektronicznego urządzenia o długości około 12 mm, który pozwala na identyfikację zagubionych zwierząt. Z wyrazami szacunku.
Marta Kubek, Biuro Promocji i Gminne Centrum Informacji