Marcin:
Witam,
Od pewnego czasu dręczy mnie myśl dotycząca kolejności prowadzonych w mieście inwestycji.
W szczególności inwestycji wodno-kalnalizacyjnych.
Odnoszę bowiem wrażenie, ze pierwszoplanowe jest dostarczenie do mieszkańców wody bieżącej, a później gmina o sprawie zapomina i ze ściekami pozostawia juz mieszkańców samych sobie.
Uważam, że takie rozwiązanie jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem z kilku względów i prosiłbym o komentarz w tej sprawie.
Wychodząc z założenia dbania o stan środowiska naturalnego i ludzkiej przekory gmina powinna przede wszystkim zadbać o kanalizacje czyli odbiór zanieczyszczeń, które po doprowadzeniu wodociągu gwałtownie wzrosną. Dzięki temu oczyszczalnia ścieków będzie miała co przerabiać zamiast zasilać się woda z rzeki. Środowisko by na tym skorzystało bo nie byłoby pokusy wylewania ścieków na pola, do rowów lub dziurawienia pojemnika szamba. Mieszkańcy mieliby święty spokój i byli szczęśliwi, a drogi nie byłyby wielokrotnie rozkopywane.
Panie Marcinie,
Oczyszczalnie od co najmniej 15 lat nie są zasilane wodą z rzek. Dzięki wykorzystaniu środków unijnych w bieżącym roku rozpoczęła się modernizacja oczyszczalni ścieków. Działania te umożliwią przyjęcie zwiększonej ilości ścieków.
Nie tylko ochrona środowiska stanowi dla nas priorytet, ale także dostarczanie wody. W roku 2007 rozpoczęto budowę ponad 30 km kanalizacji. Inwestycja ta zakończy się w roku 2008 r. Projekt zakłada zwiększenie pokrycia gminy siecią kanalizacji o ok. 70%.
Z wyrazami szacunku.
Stanisław Olkowski, Kierownik Obsługi Inwestycyjno-Technicznej