Tomasz 12:
Panie burmistrzu mam pytanie:
Czy obwodnica Grodziska nie przechodzi na planach zbyt blisko miasta, a mianowicie chodzi mi o bliskość osiedla piaskowa, stacji okrężna. Moim zdaniem szybki rozwój budownictwa w tym rejonie spowoduje że obwodnica będzie wewnętrzną drogą, a problem transportu odsunie się kawałek dalej i to na krótki czas.
Czy można jeszcze zrobić korektę planu obwodnicy w tym rejonie aby była bardziej odsunięta od miasta?.
Dziękuje. Pozdrawiam Tomasz
Panie Tomaszu, odpowiadając Panu na zadane pytanie uważam, że niezbędny jest krótki wstęp:
Zmiany przebiegu drogi wojewódzkiej nr 719 były planowane w latach 60-tych przez Regionalne Biuro Planowania Przestrzennego w Warszawie i w założeniu miały: usprawnić komunikację w aglomeracji Warszawskiej– wjazd i wyjazd z Warszawy oraz wyprowadzić część ruchu samochodowego z centrum miast leżących na trasie drogi 719, w tym i naszego miasta.
Wówczas to planach Grodziska zarezerwowano korytarz dla przebiegu obwodnicy jako optymalny i powodujący najmniej różnych kolizji. Z braku pieniędzy budowa nie mogła być realizowana. Przez okres blisko 40-u lat trwała dyskusja społeczna, jaka to ma być obwodnica, czy taka jak planowano czteropasmowa o szerokości 60-ciu m., czy inna? W latach 90-ch w nowo opracowywanym planie zagospodarowania Grodziska władze Miasta po uzgodnieniach z Zarządcą Drogi 719, uwzględniając postulaty wielu mieszkańców zmieniły parametry szerokości planowanej obwodnicy z 60 do 30 metrów. A zatem nie obwodnica, a droga tylko po części spełniająca funkcję obwodnicy i taką drogę o wysokim standardzie zdecydowano się budować.
W 2006 r. zostało podpisane Porozumienie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, w którym to Marszałek zabezpiecza pieniądze – blisko 130 milionów złotych – na budowę drogi południowej i obwodnicy zachodniej naszego miasta. Tyle wstępu.
Aktualnie ogłoszony jest przetarg na obwodnicę zachodnią Grodziska i na ukończeniu jest opracowywanie materiału dla drogi południowej.
Odpowiadając na pytanie Pana należy spojrzeć szerzej mimo, że miasto i gmina Grodzisk jest nam najbliższe. Jestem przekonany, że droga południowa w zarezerwowanym dla niej korytarzu jest wariantem optymalnym. Po pierwsze dlatego, że zarezerwowane tereny pod drogę są znane mieszkańcom oraz właścicielom gruntów i są blokowane pod to zadanie od blisko 40 lat.
W 95% są terenem wolnym od zabudowy i innych urządzeń.
należy najszybciej zbudować drogę odciążając ruch samochodowy z centrum miasta (35 tys. przejeżdżających pojazd w na dobę). Budujące się osiedla w południowej części miasta i gminy Grodzisk pilnie potrzebują drogi, która pozwoli na szybki, bezpieczny wyjazd, a taką rolę również będzie spełniała omawiana droga.
Na budowaną w stosunkowo bliskim czasie drogę południową Grodziska należy spojrzeć optymistyczniej i w kontekście sąsiednich inwestycji drogowych:
– aktualnie rozpoczyna się budowa autostrady A-2 , która ma być gotowa do 2010 r.,
– ogłoszony jest przetarg na budowę drugiej jezdni na drodze 719 przez Pruszków,
– przygotowywane jest opracowanie drugiej jezdni drogi 719 Pruszków – Milanówek,
– ogłoszony jest przetarg na budowę drogi tzw. Paszkowianki – od Otrębus do trasy poznańskiej,
– ogłoszony jest przetarg na projektowanie obwodnicy zachodniej Błonia na drodze nr 579,
– ogłoszony jest przetarg na obwodnicę zachodnią Grodziska zmieniając bieg drogi 579.
Te wszystkie wymienione inwestycje wojewódzkie są zaplanowane do realizacji w latach 2007 – 2013. Na te inwestycje są zabezpieczone pieniądze z Unii Europejskiej. Realizacja tych inwestycji drogowych zdecydowanie rozłoży ruch pojazdów poprawiając go również w naszym mieście.
Druga część Pana pytania: czy można zrobić korektę przebiegu drogi południowej?
Przebieg drogi planuje się wiele lat – koordynując mnogość istniejącej i aktualnej infrastruktury miejskiej dlatego każda zasadnicza zmiana w przebiegu może spowodować nie tylko wypadnięcie zadania z planu inwestycyjnego, ale również utratę przyznanych pieniędzy. Drobne korekty przebiegu drogi mogą nastąpić na etapie projektowania drogi.
Starałem się wyczerpująco odpowiedzieć na Pana pytanie za które dziękuję. Pozdrawiam.
Tomasz Hopko, Koordynator gminy ds. budowy obwodnicy