Stanisław:
Szanowny Panie Burmistrzu, przy Szpitalu Zachodnim znajduje się ogromny płatny parking, zarządzany przez prywatną firmę pp.Sałka i Falkowskiego. Panowie ci w sposób oczywisty zarabiają na tych, którzy zmuszeni są do wizyty w Szpitalu. Bulwersuje mnie, że zarabia się na ludziach przeżywających cierpienia z powodu choroby bliskich lub własnej. Zarabia się na fakcie istnienia Szpitala wybudowanego za nasze podatki, będącego dobrem wspólnym. Sądzę, że to nieetyczne. Na jakiej podstawie ci panowie na nas zarabiają, co z tego ma Szpital, a co Miasto? Dlaczego nigdzie w okolicach parkingu nie ma podanej nazwy, nazwisk właścicieli ani żadnych namiarów na tę firmę /obydwa nazwiska otrzymałem od strażników/, choć o planszach z regulaminem nie zapomniano… Dla pacjentów i ich bliskich nie ma praktycznie innej możliwości parkowania, gdyż firma obydwu panów zajmuje cały plac przed Szpitalem. Ta sytuacja nie jest fair, pachnie cwaniactwem i nie jest to tylko moje zdanie. Pozdrawiam. Stanisław
Panie Stanisławie, pytanie to skierowałem do Dyrekcji Szpitala Zachodniego. Poniżej zamieszczam ich odpowiedź. Pozdrowienia.
Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego
Pani Stanisławie, odpowiadając na Pana maila w sprawie płatnego parkingu przed Szpitalem Zachodnim wyjaśniam jak następuje:
– odpłatność za parkingi i jego dzierżawę wprowadzono w 2003 roku jako możliwe źródło dodatkowych przychodów w związku z trudnościami finansowymi szpitala, a Radni Powiatu zaakceptowali tę koncepcję stosowną uchwałą. Szpital z tytułu dzierżawy parkingu otrzymuje również znaczną kwotę, nie zatrudnia pracowników do utrzymania (odśnieżania, sprzątania) parkingu oraz jego dozoru.
– dyrekcja Szpitala Zachodniego w umowie z dzierżawcą parkingu zawarła zapisy korzystne dla użytkowników pacjentów tj. czas bezpłatnego parkowania, bezpłatne miejsca dla inwalidów, bezpłatne miejsca dla pracowników szpitala i oficjalnych gości oraz niską stawkę za godzinę parkowania, która wynosi 2 zł. Rzeczywista dzierżawa dotyczy połowy parkingu – pozostała część jest wykorzystywana przez pracowników szpitala.
– według naszej wiedzy 95% szpitali w Polsce posiada płatne parkingi z cenami 5 zł i więcej za 1 godzinę parkowania.
– ponadto informujemy, że pacjenci uczęszczający na rehabilitację (wielokrotnie w ciągu miesiąca) mają możliwość uzyskania bezpłatnego dostępu do parkingu, co praktycznie sprowadza się do ostemplowania biletu parkingowego przez Odział Rehabilitacji.
– dyrekcja Szpitala Zachodniego jest zainteresowana powrotem do bezpłatnego Parkingu (przy ew. partycypacji w jego utrzymaniu instalacji będących w pobliżu szpitala)
natychmiast po uzyskaniu poprawy sytuacji finansowej szpitala. Z poważaniem.
Antoni Szurgociński, Z-ca Dyrektora Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim