Paweł z Konspiracji:
Witam Panie Grzegorzu
Chciałem poruszyć temat biedy głównie ludzi starszych i samotnych w naszym mieście, bo tylko tacy naprawdę potrzebują pomocy a nie Ci którym pod przykrywką nieporadności życiowej poprostu nie chce się pracować! Mam pytanie co robi urząd oraz tzw. pomoc społeczna dla tych ludzi? Jestem właścicielem sklepu przy deptaku i codziennie mam sytuacje, w których Ci ludzie przychodzą do mnie po pomoc. Wydaje mi się, że wysłucham teraz litanie ze strony kogoś z pomocy społecznej gdzie usłyszę, że ile to oni robią, że ludzie do nich nie przychodzą, że przepisy im nie pozwalają itp. Panie Grzegorzu zastanawiam się tylko czy w tym naszym dobrobycie nie zapomnieliśmy o takich zwykłych odruchach ludzkich. Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją w której jesteśmy jedną z najbogatszych gmin w Polsce a z drugiej stony zapominamy o takich ludziach.
. Ja naprawdę jestem w stanie zrozumieć, że pewnych spraw nie da się załatwić z dnia na dzień natomiast niech ludzie odpowiedzialni za taką postac rzeczy niech w końcu zabiorą się do roboty. Jestem młodym człowiekiem i mieszkam w Grodzisku od 30 lat ale niech pan mi wierzy, że przez te wszystkie lata w tej kwestji się nic nie poprawiło. Co gorsze, że od momentu kiedy Grodzisk zaczął się rozwijać ta przepaść jeszcze się pogłębiła. Niech Pan mi wierzy, że rozmawiam z tymi ludzmi i oni naprawdę potrzebują pomocy. Pozdrawiam i proszę o odp.
Panie Pawle, zjawisko biedy występuje w najbardziej rozwiniętych państwach, pełne wyeliminowanie tego zjawiska jest w praktyce niemożliwe. Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej na terenie Gminy. Osoby korzystające z pomocy społecznej albo same się po nią zgłaszają, albo informację o potrzebach uzyskuje się w inny sposób. Może to być obserwacja pracownika socjalnego Ośrodka, informacja pozyskana ze środowiska, szkoły, zakładu pracy, sąsiedztwa. Oczywistym jest, że uzyskanie pomocy finansowej z pomocy społecznej wiąże się z koniecznością współpracy z pracownikiem socjalnym, spełnieniem kilku wymogów oraz zaangażowaniem ze strony osoby wymagającej pomocy w działania mające na celu rozwiązanie jej trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Są również ustawowo określone przesłanki i warunki udzielania pomocy społecznej, których Ośrodek musi przestrzegać Zdarza się, że wymogi stawiane tym osobom powodują, że wolą one prosić o pomoc w innych miejscach – na ulicy, w sklepie, w kościele. Równie częstym zjawiskiem jest pozyskiwanie w ten sposób dóbr lub środków finansowych przez osoby objęte pomocą Ośrodka. Nie ma więc pewności czy część osób zgłaszających się do Pana o pomoc, nie korzysta już z naszej pomocy. Zgadzam się z Panem, że są także osoby, które pomimo swej trudnej sytuacji nie zgłoszą się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej, gdyż jest to dla nich zbyt wstydliwe. Pracownik socjalny nie jest w stanie zdiagnozować sytuacji wszystkich osób i rodzin na terenie Gminy dlatego w swoich działaniach często korzysta z informacji zebranych w środowisku, co pozwala dotrzeć do osób wymagających pomocy. Każda osoba, również Pan ma możliwość zgłoszenia pracownikowi socjalnemu, że jest osoba, która wymaga pomocy. Zapewniam Pana, że każdy taki sygnał ze strony społeczeństwa jest sprawdzany i jeśli faktycznie istnieje możliwość udzielenia pomocy również nie finansowej, taka pomoc jest udzielana. Z poważaniem
Katarzyna Dłuska, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej