Irena:
Szanowny Panie Burmistrzu. Nie rozumiem dlaczego mamy płacić za wywózkę śmieci 01.01.2010. Od kiedy ZGK ze Sportowej 29 pracuje w Nowy Rok. Dostałam głupie odpowiedzi że: to ryczałt i tak przypada data, to wina komputera, to programista tak napisał. Co mnie to obchodzi- jak to nie miało miejsca. Na fakturze istnieje taka data i kwota do zapłaty. Usłyszałam jeszcze, że nie muszę korzystać z usług ze Sportowej bo mają i tak dużo klientów. Po takiej rozmowie z kierownikiem Wodnickim/chyba dobrze zapamiętałam nazwisko/złożyłam reklamację i rozwiązałam umowę. Po prostu nie będę tam gdzie mnie nie chcą, ale to nie znaczy że można kogoś okradać chociaż na parę groszy. Przecież takich ludzi jest więcej, ponieważ dotyczy to kilku wsi. Bardzo chciałabym żeby Pan wyjaśnił ten problem. Ciągle z nimi trzeba coś wyjaśniać, są niemili myślą że robią nam to za darmo. Przecież klient płaci i wymaga – szkoda że nie napisałam tego w reklamacji. Wiedzą, że w Grodzisku są największym monopolem ale nie muszą tego podkreślać .
Szanowna Pani Ireno,
Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie UE „zanieczyszczający płaci”. Przepisy szczegółowe w Polsce określają system odbioru odpadów i płacenia za te odpady. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Art.4 mówi, że „Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego terenowego inspektora sanitarnego, ustala, w drodze uchwały, szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy”. Uchwała zwana dalej regulaminem jest aktem prawa miejscowego. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, które dotyczą:
– rodzaju i minimalnej pojemności urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:
a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,
b) liczby osób korzystających z tych urządzeń;
Wynika z tego, że średnią ilość odpadów należy pomnożyć przez ilość mieszkańców w gospodarstwie domowym i mamy podstawę do określenia kosztów za odpady. Właściciel nieruchomości może podpisać umowę cywilnoprawną z dowolnym przedsiębiorcą (pod warunkiem że przedsiębiorca działa legalnie). Taka umowa jednak musi być zawarta, zgodnie z regulaminem czyli wg średniej ilości odpadów i ilości osób korzystających = ryczałt.
Regulamin dostępny jest na stronie www.grodzisk.pl w zakładce Ochrona Środowiska
Sławomir Pietraszek, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska