Zenon:
panie Burmistrzu, czy nie uważa Pan że wprowadzając ryczałt na wywóz odpadów niesegregowanych wylano dziecko z kąpielą. Jaka ma być motywacja do segregacji przeciętnego mieszkańca produkującego małą ilość śmieci, skoro i tak musi płacić za wywóz pełnego pojemnika. Zapewne droga Państwa rozumowania była że tylko w ten sposób można kontrolować ilość wyrzucanych śmieci przez gospodarstwo domowe. Otóż inni rozwiązali ten problem inaczej- zobowiązując mieszkańców segregujących do podpisania umowy o odbiór odpadów a podmiot odbierający do rejestrowania ilości odebranych posegregowanych śmieci(patrz rozwiązanie w gminie np. Brwinów). Na podstawie raportów można ustalić ile kto faktycznie posegregował. Odbiór odpadów w obecnym kształcie w gminie Grodzisk uniemożliwia jakąkolwiek rzetelną kontrolę (każdy może zadeklarować ze segreguje odpady)a jeśli już to na pewno nie promuje postaw proekologicznych(nakładając opłaty na bardziej oszczędnych)
pozdrawiam i liczę na zmiany.
Szanowny Panie Zenonie,
Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach określa minimalną pojemność urządzenia przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości nie segregowanych odpadów komunalnych z podziałem na ilości osób korzystających z tego urządzenia (§ 6 niniejszego regulaminu) od 60 l do 240 l wraz z częstotliwością określoną w rozdziale IV regulaminu wyżej wymienione zasady dotyczące również odpadów gromadzonych w sposób selektywny.
Dla właścicieli nieruchomości prowadzących selektywną zbiórkę odpadów dopuszczono wyposażenie nieruchomości w urządzenia do zbierania odpadów mieszczących się w ilości o połowę mniejszej, jednak pojemnik nie może być mniejszy niż pojemność 60 l.
Wprowadzony system gospodarki odpadami ma na celu ujednolicenie zasad zawierania umów na odbiór odpadów z określoną częstotliwością (umowy są ewidencjonowane), pozwala to na bieżącą weryfikację posiadanych przez właścicieli umów i gwarancje ich realizacji.
Sławomir Pietraszek, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska