Teresa:
Szanowny Panie Burmistrzu,
chciałam zapytać, dlaczego w naszej gminie, dumnie okrzykniętej jedną z najbogatszych w Polsce, nie ma ani jednego publicznego żłobka?
Właściwie brak jest jakiejkolwiek instytucji tego typu z prawdziwego zdarzenia.
Wkrótce będę musiała wrócić do pracy, aby nadal móc swoimi podatkami zasilać kasę miejską, i nie mam gdzie zostawić rocznego dziecka. Nie każdego stać na opiekunkę…
Dodatkowo będę wdzięczna za wyjaśnienie, jaka jest różnica pomiędzy publicznym a prywatnym przedszkolem. Po wprowadzeniu opłaty 2,80 zł za godzinę ponad 5h godzin pobytu dziecka w placówce koszt przedszkola zaczyna być taki sam dla obu rodzajów przedszkoli. Może w ogóle zlikwidujmy przedszkola publiczne – bogata gmina, to i mieszkańcy bogaci – poradzą sobie…
Pozdrawiam,
Teresa
Szanowna Pani Tereso,
w tym roku kalendarzowym nie ma zaplanowowanych w budżecie gminy środków finansowych na budowę lub zorganizowanie żłobka publicznego oraz dofinansowanie innych form opieki. Ustawa żłobkowa. która weszła w życie 4 kwietnia 2011 roku wprowadza nowe formy opieki nad dziećmi do lat 3 oraz nowe zadania i obowiązki gmin w zakresie sprawowania opieki. Gmina podjęła już uchwałę o opłacie, jaką musi wpłacić podmiot, zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy i który złożył wniosek do gminy o wpis do rejestru, prowadzonego przez gminę.
Nowa ustawa zawiera także uregulowania dotyczące finansowania opieki nad dziećmi do lat 3. W planie budżetu gminy na kolejny rok kalendarzowy uwzględnione zostaną środki finansowe na dofinansowanie zadań w tym zakresie. Nie wyklucza się podjęcia działań w zakresie utworzenia publicznej formy opieki nad dziećmi do lat 3.
Nowe uregulowania w zakresie opłaty przyjętej uchwałą Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim, jaką rodzice mają uiszczać za świadczenia ponad realizację podstaw programowych i wyżywienie nie mają na celu zwiększenia wpływów dla gminy. Przeprowadzona analiza i fakt, że będzie zmniejszana opłata za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu dowodzi, że w niektórych przypadkach rodzice będą płacili nawet mniej niż dotychczas.
Jest róźnica w opłatach, jakie uiszczają rodzice w publicznych i niepublicznych przedszkolach. Średnia opłata w publicznych przedszkolach wyniesie około 380 złotych, natomiast opłata w niepublicznych przedszkolach wynosi obecnie 700 złotych i więcej.
Rajmund Zaleski, Dyrektor Biura Oświaty