Zaniepokojona mama:
Witam,
Nie dostałam potwierdzenie podczas poprzednio zadanego pytania na adres meilowy.Być może jest to przyczyna braku odpowiedzi na nie.Reasumując chodziło mi o to dlaczego w naszych przedszkolach podaje się dzieciom słodycze,podczas gdy w Polsce są akcje wycofywania z placówek szkolnych automatów ze słodyczami i sklepików szkolnych?Np.w przedszkolu na Górnej trzyletnim dzieciom serwuje się batoniki,i paluszki na śniadanie,a menu układa pracownik administracji a nie osoba kompetentna w zakresie ustalania takich rzeczy.Moje pytanie jest takie,dlaczego w naszej gminie nie dba się o zdrowe żywienie dzieci?Dlaczego nie ma dietetyka do ustalania takich rzeczy?I proszę mnie dobrze zrozumieć-wcale mi nie chodzi o skrajności zdrowego żywienia typu brązowe ryże,mąka razowa itp.Jak tylko pytam dlaczego zamiast pieczonej w kuchni przedszkolnej szarlotki czy ciasta drożdżowego nasze dzieci dostają batoniki?SPrzy stawce żywieniowej wyższej niż w przedszkolach prywatnych.
Szanowna Pani!
W placówkach szkolnych i przedszkolnych, dla których Gmina Grodzisk Mazowiecki jest organem prowadzącym podawane dzieciom/uczniom posiłki są planowane i przygotowywane zgodnie z normami żywienia wg. Instytutu Żywienia, z zachowaniem należnych procedur HACAP dla placówek prowadzących zbiorowe żywienie. Placówki te podlegają okresowej, częstej kontroli przez Sanepid pod względem żywienia jak i warunków sanitarno-higienicznych. Z uzyskanych informacji wynika, że jest pozytywna ocena w/w służb w poruszanej sprawie. Wyjaśnienia na piśmie Dyrektora Przedszkola Nr 4 jednoznacznie to potwierdzają. Jedynie raz w okresie wakacyjnym dzieci na drugie śniadanie dostały batonik-wafelek bez czekolady, ponieważ zamówiony towar nie dotarł do przedszkola na czas. Osoba, która w tym przedszkolu odpowiada bezpośrednio za żywienie jest osobą kompetentną i wywiązującą się z obowiązków należycie, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów sanitarnych i żywieniowych.
Ponadto informuję Panią, że przedszkola, jak i szkoły, funkcjonujące w naszej gmnie realizują specjalne programy edukacyjno-wychowawcze, które mają za zadanie eliminować i wycofywać z obiegu niezdrowe produkty żywnościowe, sprzedawane dzieciom/uczniom w sklepikach szkolnych i automatach
Rajmund Zaleski, Dyrektor Biura Oświaty