Nazwa: Aywaille
Kraj: Belgia
Liczba mieszkańców: pow. 10 tys.
Powierzchnia: 8004 ha
Burmistrz: Philippe DODRIMONT
www: http://www.aywaille.be

O gminie

Gmina Aywaille położona jest w Belgii, 20 kilometrów na południe od miasta Liege i 60 kilometrów od Bastogne, w paśmie gór Ardenów, niedaleko granicy niemieckiej, w pobliżu znanej belgijskiej miejscowości uzdrowiskowej - Spa. Gmina posiada wiele atrakcji turystycznych - zabytkowy układ centrum miasta za starymi kamieniczkami, zamek z XIII w. oraz jedną z największych w Europie jaskiń. Na terenie Aywaille około 45 % to tereny zalesione, ok. 30% uprawy rolne, natomiast ok. 25 % to tereny zabudowane. To największe miasto wchodzące w skład rejonu Liege.

Współpraca:

Współpraca z belgijską gminą Aywaille rozpoczęła się na początku lat dziewięciściątych ok. 1992 r. Jednak do tej pory nie została w żaden sposób sformalizowana. Pomimo tego faktu delegacje z Aywaille wielokrotnie gościły w Grodzisku Mazowieckim, jak również przedstawiciele Grodziska odwiedzali belgijskie miasteczko. W 2002 roku delegacja z Grodziska Mazowieckiego gościła w Aywaille, natomiast młodzież z belgijskiej gminy brała udział w dwóch Międzynarodowych Turniejach Futsalu, zorganizowanych w Grodzisku w styczniu 2005 r. i lutym 2007 r.

Nazwa: Portogruaro
Kraj: Włochy
Liczba mieszkańców: 25,6 tys.
Powierzchnia: 102,31 km2
Burmistrz: Antonio Bertoncello
www: http://www.comune.portogruaro.ve.it

O gminie

Włoska gmina Portogruaro położona jest 71 kilometrów od Wenecji, w powiecie Weneckim. W jej skład wchodzi siedem miejscowości tj: Portovencciho, Lauguana, Pradipozzo, Summaga, Lison, Mazzolada. Portogruaro posiada trzy gminy partnerskie tj. Egea De Los Calleros (Hiszpania), Marmande (Francja), Vertenegilo (Chorwacja).

Współpraca

Współpraca pomiędzy Gminą Grodzisk Mazowieckim a włoską Portogruaro nie została jeszcze sformalizowana, jednak w najbliższym czasie władze samorządowe przymierzają się do podpisania listu intencyjnego, który będzie zalążkiem do podpisania umowy partnerskiej. Delegacja z włoskiego miasta gościła w Grodzisku Mazowieckim podczas podpisania umowy partnerskiej z austriackim miastem Weiz w 2005 roku. W maju 2007 r. przedstawiciele Grodziska Mazowieckiego uczestniczyli w uroczystościach z okazji dwudziestej rocznicy partnerstwa Portogruaro z wspólnotą Marmande (Francja). Obchody tej rocznicy zbiegły się również z imprezą, która jest organizowana w tym mieście od kilku lat pt. „Ziemia Dożów świętuje”. Natomiast delegacja z Portogruaro gościła w Grodzisku na początku września 2007 r. podczas Dni Grodziska Mazowieckiego.

Nazwa: Port-sur-Saône
Kraj: Francja
Liczba mieszkańców: 3000
Powierzchnia: 24,48 km²
Mer: Jean-Paul Mariot

 

http://www.ville-port-sur-saone.fr

O gminie

Port Sur Saone to urokliwe miasteczko położone 12 km na północny zachód od Vesoul. Liczba mieszkańców to zaledwie 3050 tys.Dwa dominujące kolory miasta to błękit wód Saone i i zieleń lasów. W lasach można spotkać wiele niezwykle ciekawych i rzadkich gatunków drzew.W mieście od 22 lat odbywa się nieprzerwanie impreza kulturalna – FESTIWAL FOLKLORU-na która przyjeżdżają artyści z całego świata.

Zabytki
Kościół Saint Etienne z lat 1782/1787
Młyn z 1529 r
Pozostałości po XVI wiecznym klasztorze
Malowidła ścienne Praw Człowieka na budynku merostwa
Szkoła św. Valere

Atrakcje turystyczne
Port i przystań
Animal Park na wyspie Maladiere
Kompleks obiektów sportowych

Na górę