Herb miasta AywailleNazwa: Aywaille
Kraj: Belgia
Liczba mieszkańców: pow. 10 tys.
Powierzchnia: 8004 ha
Burmistrz: Thierry Carpentier
www: aywaille.be

O gminie

Gmina Aywaille położona jest w Belgii, 20 kilometrów na południe od miasta Liege i 60 kilometrów od Bastogne, w paśmie gór Ardenów, niedaleko granicy niemieckiej.
Gmina posiada wiele atrakcji turystycznych - zabytkowy układ centrum miasta za starymi kamieniczkami, zamek z XIII w. oraz jedną z największych w Europie jaskiń.  To największe miasto wchodzące w skład rejonu Liege.
aywaille.be

Współpraca:

Współpraca z belgijską gminą Aywaille rozpoczęła się na początku lat dziewięciściątych ok. 1992 r. Jednak do tej pory nie została w żaden sposób sformalizowana. Pomimo tego faktu delegacje z Aywaille wielokrotnie gościły w Grodzisku Mazowieckim, jak również przedstawiciele Grodziska odwiedzali belgijskie miasteczko. W 2002 roku delegacja z Grodziska Mazowieckiego gościła w Aywaille, natomiast młodzież z belgijskiej gminy brała udział w dwóch Międzynarodowych Turniejach Futsalu, zorganizowanych w Grodzisku w styczniu 2005 r. i lutym 2007 r.

Mapa gminy Aywaille, zdjęcie wodospadu, groty i widoku na rejon.

Logo miasta Port-Sur-SaoneNazwa: Port-sur-Saône
Kraj: Francja
Liczba mieszkańców: 3050
Powierzchnia: 24,48 km²
Burmistrz: Jean Pepe
www: ville-port-sur-saone.fr

O gminie

Port Sur Saone to urokliwe miasteczko położone 12 km na północny zachód od Vesoul. Liczba mieszkańców to zaledwie 3050 tys.Dwa dominujące kolory miasta to błękit wód Saone i i zieleń lasów. W lasach można spotkać wiele niezwykle ciekawych i rzadkich gatunków drzew. W mieście od 30 lat odbywa się nieprzerwanie impreza kulturalna – FESTIWAL FOLKLORU-na którą przyjeżdżają artyści z całego świata:  Facebook

Zabytki

Kościół Saint Etienne z lat 1782/1787
Młyn z 1529 r
Pozostałości po XVI wiecznym klasztorze
Malowidła ścienne Praw Człowieka na budynku merostwa
Szkoła św. Valere
Schronisko młodzieżowe z początku XX wieku

Atrakcje turystyczne

Port i przystań
Animal Park na wyspie Maladiere
Kompleks obiektów sportowych
Festiwal Folklorystyczny na przełomie lipca i sierpniaMapa okolic Port-sur-Saone, zdjęcie urzędu miasta od frontu.

Na górę