Wydarzenie już się rozpoczęło lub skończyło
W najbliższy czwartek (22 lutego) Poczekalnia PKP zaprasza na spotkanie zatytułowane: “Opowieść o pewnym Polaku w Pałacu Sułtana”.
Urodzeni w Chrystusie i zmarli w Allahu, brańcy i branki, jeńcy, poturczeńcy, renegaci, “bisurmanie” chrześcijańskiego pochodzenia, to często ludzie o zagmatwanych tożsamościach, ‘wrzuceni’ w żywioł dwóch religii i dwóch światów. Spróbujmy się przyjrzeć na tyle, na ile jest to możliwe ze współczesnej perspektywy, jak owe dwuimienne, dwukulturowe osoby te światy godziły w sobie i w swoim życiu, jak przekraczały granice kultur i społecznych norm.
Kanwą spektaklu jest życiorys takich postaci jak Wojciech Bobowski vel Ali Ufki Bey, osmański poliglota porwany jako młodzieniec z terenów Rzeczypospolitej w XVII wieku. Losy Bobowskiego są ukazane w formie biograficznej opowieści człowieka pomiędzy kulturami, językami i kulturami muzycznymi. W tej szkatułkowej opowieści znajdują się też wątki związane z losami haremowych odalisek i Reginy Salomei Pilsztynowej , polskiej lekarki i okulistki XVIII w. Stambule. na tle wydarzeń historycznych, w oprawie muzycznej z epoki.
Spektakl odbywa się przy akompaniamencie w wykonaniu Marty Maślanki. Opowiada Agnieszka Aysen Kaim
Noty:
Agnieszka Ayşen Kaim – doktor hab. turkologii, orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze Stowarzyszeniem “Grupa Studnia O.” działa jako opowiadaczka, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych.
Marta Maślanka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami: Michałem Lorencem (nagrała m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Bandyta”, z jej wielokrotnie nagradzanym „Tańcem Eleny”), Janem A.P. Kaczmarkiem (na jego zaproszenie wzięła udział w nagraniu muzyki do filmu Niewierna (Unfaithful) towarzysząc The Hollywood Studio Symphony w Los Angeles), Krzesimirem Dębskim, Pawłem Mykietynem, Ablem Korzeniowskim, Bartłomiejem Gliniakiem, Antonim Komasą – Łazarkiewiczem, Hadrianem Tabęckim. Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na profilu World Music.