Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na projekcję operetki wiedeńskiej w trzech aktach Karla Zellera „Ptasznik z Tyrolu” z librettem Moritza Westa i Ludwiga Helda. Jest to spektakl z audiodeskrypcją.
„Ptasznik z Tyrolu”– rzecz ma miejsce na początku XVIII wieku. Arcyksiążę zapowiedział wielkie polowanie i napędził tym strachu swemu łowczemu, baronowi Weps. Chłopi wyniszczyli wszystkie dziki w lasach, a książę chce polować właśnie na dziki. Weps, który wiecznie potrzebuje pieniędzy, dostaje od chłopów większą gotówkę za pozwolenie wypuszczenia do lasu domowych świń, które mają udawać dziki. Zgadza się także na to, aby Emerycja (córka wójta) witała księcia jako przedstawiciela szlachty. W ostatniej chwili jednak książę odwołuje polowanie. Ponieważ Weps nie ma ochoty zwracać otrzymanych od chłopów pieniędzy, namawia swego siostrzeńca Stanisława, aby odegrał rolę księcia , którego nikt tu nie zna. Po długiej nieobecności powraca do ojczyzny ptasznik Adam. Cieszy go myśl, że zobaczy znów swoją narzeczoną Krysię. W gospodzie spotyka księżniczkę Marię, która ze swoją damą dworu (Adelajdą ) czeka na księcia. Nie chcąc być poznana podaje się za wiejską dziewczynę. Adam zaleca się do księżniczki. Nadchodzi Krysia i pokazuje Adamowi podanie, które chce wręczyć księciu. Chodzi o to, aby książę przyznał jej narzeczonemu posadę dyrektora menażerii. Adam nie chce o tym słyszeć – boi się o Krysię, bo książę ma opinię uwodziciela. Gdy wieśniacy powracają z polowania z rzekomym księciem, Krysia wręcza podanie i otrzymuje przychylną odpowiedź. Rozradowana wraca do Adama. Ten jednak drze pismo w kawałki przekonany, że posadę zawdzięcza niewierności narzeczonej. Tymczasem Stanisław zniknął. Dowiedziawszy się że, arcyksiężna sama przyznała mu stanowisko, Adam przyjmuje posadę. Po kolejnych perypetiach cały podstęp z polowaniem zostaje wykryty, a jedynym sposobem ratowania majątku Wepsa byłby ożenek Stanisława z Adelajdą. W rezultacie dwie pary padają sobie w objęcia.
- Termin: 12 października 2024 (sobota), godz.10.45
- Miejsce: Mediateka, ul. 3-go Maja 57, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, sala koncertowa.
- Czas trwania: 130 min + jedna przerwa 15 minutowa
Dodatkowe informacje i rezerwacja miejsc:
Kinga Kunicka tel.kom.: +48 538 814 993,
email:k.kunicka@centrumkultury.eu
Wydarzenie jest bezpłatne.
Ilość miejsc ograniczona.
Projekt „Opera za rogiem” realizowany przez Stowarzyszenie „De Facto”. Partner wydarzenia Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury, Kultura – Interwencje 2024