Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim
Projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” (Umowa nr MFEOG.07.03.0-07-0025/21-00).
Projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” korzysta z dofinansowania o wartości 4,5 mln otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem programu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
www.eeagrants.org
www.norwaygrants.org
Projekt swoim zakresem obejmuje działania adaptacyjne i mitygacyjne na rzecz przestrzeni miejskiej Grodziska Mazowieckiego, które pozwolą na lepsze przystosowanie się gminy do zmian klimatu.
Realizacja zadania poprzez:
- tworzenie infrastruktury zielono-niebieskiej (w tym. m.in. wymiana nawierzchni na przepuszczalna, utworzenie zbiornika retencyjnego, nasadzenia wraz z systemami nawadniania, wzmocnienie bioróżnorodności poprzez tworzenie łąk kwietnych i miejsc dla rozwoju owadów),
- działania edukacyjno-informacyjne mające na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa (aktywizacja mieszkańców poprzez udział w warsztatach, prelekcjach, konkursach, szkoleniach.
- Celem projektu jest zwiększenie odporności Grodziska Mazowieckiego na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja przestrzeni miejskiej i społeczności do tych zmian.
Kluczowe działania w ramach projektu:
- Zazielenienie i zwiększenie retencji wód na Placu Wolności
- Wsparcie bioróżnorodności – stołówka dla owadów w Parku Skarbków
- Nasadzenia zieleni przy ul. Zondka
- Zazielenienie, wsparcie bioróżnorodności, retencja wód – skwer na skrzyżowaniu ul. E. Orzeszkowej z ul. 3-go Maja.
- Zagospodarowanie zieleni w celu edukacji ekologicznej – stworzenie ekologicznych ogródków przy jedenastu obiektach szkolnych
- Utworzenie terenu zieleni – ogródek przy Pawilonie Kultury przy ul. Westfala
- Działania edukacyjno-informacyjne – organizacja kampanii w mediach tradycyjnych i internecie.
- Działania edukacyjno-informacyjne: działania aktywizujące społeczność.
- Działania edukacyjno-informacyjne: kształcenie i przekaz wiedzy w formie edukacji profilowanej
- Współpraca partnerska – W ramach realizacji umowy zostało zawarte partnerstwo z podmiotem z Norwegii INTBAU NORWAY. Partnerstwo wzmocni osiągnięcie rezultatu związanego ze wzrostem świadomości mieszkańców oraz umożliwi zacieśnienie międzynarodowych działań na rzecz niwelacji skutków zmian klimatu w przestrzeni miejskiej.
Plac Wolności po rewitalizacji
W sierpniu zakończono większość prac na placu Wolności, który zyskał nowe, zielone oblicze. W ramach rewitalizacji m.in.:
- zainstalowano zbiorniki retencyjne, których zadaniem jest zatrzymanie wody także po to, aby służyła ona do nawadniania drzew i innych rosnących tu roślin,
- stworzono niecki jako elementy systemu ekologicznego zagospodarowania wód opadowych, – zasadzono rośliny, które oczyszczają powietrze, zwiększają bioróżnorodność,
- powstała fontanna, która tworzy przyjazny mikroklimat dla spacerujących i odpoczywających na ławkach mieszkańców.
Edukacja w szkołach
Przez ostatnie miesiące roku szkolnego odbył się pierwszy etap działań wzbogacających zajęcia edukacyjne w szkołach, który zrealizowano w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”. Celem prelekcji, warsztatów i konkursów w placówkach oświatowych był wzrost świadomości ekologicznej uczniów. Od września 2022 r. do końca czerwca 2023 r. będą realizowane kolejne działania.