Wydarzenie już się rozpoczęło lub skończyło
„Arteterapia. Sztuka, która leczy” to wystawa rozpoczynająca cykl wydarzeń artystycznych, przybliżających temat arteterapii. Prezentowana w Mediatece wystawa została przygotowana we współpracy z Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. J. Mazurkiewicza, Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i działającym w tamtejszym Instytucie Edukacji Artystycznej Kołem Naukowym Arteterapii, oraz Europejską Fundacją Terapii Przez Sztukę.
Wybór prezentowanych na wystawie prac artystycznych skupia kilka środowisk twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych.
Wśród twórców nieprofesjonalnych znajdują się osoby uczestniczące w procesie hospitalizacji, terapii oraz kadra medyczna Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia. Wśród twórców profesjonalnych prezentują swoje prace młodzi artyści, arteterapeuci, studenci Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz artyści współpracujący ze szpitalem. Środowiska te łączy sztuka, rola jaką pełni w obszarze samorozwoju, samopoznania jak i w obszarze profilaktyki zdrowia psychicznego. Wystawa wyznacza drogę rozwoju twórczej arteterapii jak i wskazuje na nowe obszary poznania ukierunkowane na edukację przyszłości. Wystawie towarzyszy cykl spotkań terapeutycznych pt. Rola sztuki w profilaktyce zdrowia psychicznego, twórcza arteterapia i edukacja przyszłości. Zapraszamy do wzięcia udziału w wernisażu wystawy, warsztatach arteterapeutycznych, i otwartym seminarium, które odbędzie się 13 marca 2024.
O wystawie:
W Mediatece prezentuje swoje prace malarskie ponad trzydziestu twórców. Na blejtramach w technice akrylu i oleju wystawiono około 60 prac. Zróżnicowana pod względem treści i formy plastycznej twórczość przedstawia świat doznań zmysłowych jej autorów. Prezentowane kompozycje zarówno te przedstawieniowe czy abstrakcyjne jak i te metaforyczne obrazują wewnętrzny świat stanów emocjonalnych twórców. Tematyka prac dotyczy interpretacji, wyrażania własnych doznań – tych trudnych do wypowiedzenia, jak i tych, które autorzy chcą wyrzucić, wykrzyczeć w swoich dziełach. Zobaczymy w obrazach motywy będące efektem przepracowania trudnych emocji jak i te, które są efektem głębokiego doświadczenia emocjonalnego. Na tej wystawie możemy się delektować zarówno sztuką wysublimowaną, zgodną z kanonami akademickimi, jak i że sztuką żywą, posiadającą dla jej twórców aspekt terapeutyczny, samooczyszczający, wspierający. Każdy z nas na tej wystawie może odnaleźć cząstkę siebie. Zapraszamy…..
Rada programowa:
Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im prof. J. Mazurkiewicza
Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki: Mediateka
KNA Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej
Sekcja Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Europejska Fundacja Terapii Przez Sztukę
O warsztatach:
Wystawie towarzyszy cykl warsztatów, podczas których można będzie samemu doświadczyć terapii przez sztukę, działania twórcze, ćwiczenia aktorskie, dramę, ale też bardziej egzotyczne formy, jak sztuka cyrkowa czy kaligrafia.
Oto lista wszystkich wydarzeń związanych z wystawą:
4 marca (poniedziałek) godz. 15:00-17:00: warsztat „Siała baba mak” Aleksandry Jakimowicz i Karoliny Donimirskiej
Warsztat „Siała baba mak” opiera się na ćwiczeniach dramowych i aktorskich. Tytuł nawiązuje do słów, które są wykorzystywane w wielu ćwiczeniach i mimo, że jest to niepozorny wierszyk, pomoże on wyrazić swoje emocje. W warsztacie zaczniemy od rozgrzewki, zarówno naszego ciała, jak i głosu, a następnie wykonamy ćwiczenie, w którym za pomocą głosu, wyrazu twarzy i postawą będziemy odgrywać scenki, w kółko powtarzając „siała baba mak”. Spróbujemy też wczuwać się w inne organizmy, np. wodorosty. Na sam koniec planowana jest relaksacja i podsumowanie. Warsztat skierowany do rodziców z dziećmi w wieku 5-8 lat.
4 marca (poniedziałek) godz. 18:00: wernisaż wystawy Arteterapia. Sztuka, która leczy.
10 marca (niedziela) 13:00 -15.00: warsztat „Otulająca arteterapia” Karoliny Sobolewskiej.
Warsztat obejmujący techniki uważnościowe, taniec i ruch intuicyjny oraz działania plastyczne. Skupia się on na wyciszeniu, zauważeniu swojego ciała, budowaniu z nim relacji, wspieraniu swobodnej ekspresji, uważności na swoje potrzeby i samoakceptacji. Warsztat otwiera na twórczą kreację, której owoce zbieramy w codziennym życiu. Warsztat skierowany jest do młodzieży.
13 marca (środa)
– godzina 10.00-11.30: warsztat „Lustra” Zofii Opławskiej
Warsztat opiera się na pracy w parach na zasadzie odbić lustrzanych. Skupimy się na prowadzeniu i byciu prowadzonym, na schematach i ich łamaniu. Lustra staną się przenośnią kontaktu. Ruchem odpowiemy na pytania dotyczące relacji na poziomach ja-ja, ja-ty i ja-otoczenie. Na zakończenie lustra będą miały odzwierciedlenie w grupowej choreografii, która wcale nie będzie wyreżyserowana. Warsztat skierowany do młodzieży.
– godzina 11.45-13.45: warsztat pt. „Działania pantomimiczno-cyrkowe w arteterapii” Jarka Bułki
W warsztacie prowadzone będą ćwiczenia ruchowe z elementami cyrkowymi na bazie pantomimy. Celem tych działań będzie poprawa samopoczucia. Działania ukierunkowane będą na poznanie i doświadczanie siebie w obszarze sztuki. Warsztat ma pomóc w przełamywaniu własnych barier, budowaniu zaufania w pracy indywidualnej i grupowej, poczucia pewności i sprawczości w działaniu twórczym oraz stymulowaniu koordynacji wzrokowo- ruchowej. Warsztat ma charakter relaksacyjno-zabawowy.
– godzina 14.00-15.30: seminarium
14 marca (czwartek) godzina 13.00-17.00: warsztat „Współodczuwanie – sensoryka bliskości” Mariki Lian i Karola Sławka – warsztaty twórcze dla dzieci i ich opiekunów wykorzystujące ćwiczenia dramowe, choreoterapeutyczne oraz sensoryczne. Warsztat będzie miał charakter multimodalny. Celem będzie stworzenie bezpiecznej przestrzeni do eksplorowania bliskości i współodczuwania, zbliżenie się dzieci i opiekunów, pogłębienie relacji, uświadomienie potrzeb i granic związanych z bliskością, wyrażanie emocji przez swobodą zabawę, eksplorowanie zmysłów, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka. Skierowany do dzieci i opiekunów.
24 marca (niedziela) godz. 13:30: warsztat „Ciało w ruchu, umysł w spokoju” Julii Foks
Uczestnicy warsztatu zaangażują się w różnorodne ćwiczenia ruchowe, mające na celu poprawę samopoczucia. Podczas ćwiczeń skupią się na aktywizowaniu ciała, eliminowaniu napić i stresu przez zróżnicowane techniki terapii ruchem, jak i ćwiczenia integracyjne czy elementy treningu aktorskiego. Obserwacja i wymiana doświadczeń na bieżąco pozwoli dostrzec konkretny wpływ ruchu na własny stan psychofizyczny. Warsztat ma na celu nie tylko relaksację, ale również zwiększenie świadomości znaczenia ruchu w codziennym życiu oraz głębsze zrozumienie, jak proste czynności mogą wpłynąć na poprawę jakości życia. Warsztat skierowany do seniorów, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie uczestniczą w zajęciach Strefy Aktywnego Seniora 😊
25 marca (poniedziałek)
– godz. 15.00-17.30. „Czym są emocje? Przyjrzyjmy się im i porozmawiajmy o nich” Moniki Chudziak i Anny Zachciał
– godz. 18:00 – 19:30: warsztat kaligraficzno-dramowy „Znaki emocji. Alfabet uczuć” Anity Adamkiewicz.
Uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się nad własnym samopoczuciem i tym, jak je poprawić oraz pracować nad umiejętnością wyrażania emocji. Pomogą w tym kaligraficzne symbole i ich przelewanie na papier. Spotkanie rozpocznie się rozgrzewką przy użyciu technik dramowych, będzie też obserwacja własnych odczuć i tego, jak można pokazać je innym. Zwieńczeniem będzie stworzenie wspólnego dzieła, pokazującego emocje całej grupy.