Wydarzenie już się rozpoczęło lub skończyło
Zapraszamy w letnią podróż po tropikalnych klimatach malarstwa Tomasza Sadleja.
Artysta jako medium swoich prac wybrał jedwab, naturalne podłoże miękkich wielkoformatowych form malarskich. Poprzez brak ramy, krosna czujemy pewną nieuchwytność, miękkość, ustępliwość materii obrazu. Światło nie tylko odbija się od powierzchni, również przez nią przechodzi pokazując przedstawione formy przestrzennie, promiennie, żywo. Domeną tego malarstwa jest wyrazistość koloru, rozmach kompozycyjny – i zabawa.
Fakt zaistnienia malarstwa Sadleja w Mediatece, jej betonowo-szklanym, twardym i prostym kontekście zachęca do refleksji o otoczeniu, w jakim przedstawiamy dzieło sztuki. Jest tu jakieś wahanie pomiędzy dopełnieniem, ekspozycją a sprzecznością, konfliktem. Struktura i materialność jedwabiu przywodzi na myśl ochłodę, delikatność, muśnięcie, podczas gdy kompozycja i kolorystyka przedstawionych dzieł kieruje nas jednoznacznie w stronę ognia – płomienia – gorąca – żarliwości – tropików.
Odwiedzający Mediatekę w lipcu i sierpniu będą mogli sami przekonać się, jak to działa.
Jest profesorem w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Artysta o sobie:
„Obserwuję, czuję i badam przenikanie sfery realnej ze światem oczekiwanym, indywidualnego opisu życia z narracją zewnętrzną, ścierania się ,,konieczności” z wolnym wyborem. W przestrzeni tej polaryzacji szukam formy malarskiej mojego obrazu”.