Wydarzenie już się rozpoczęło lub skończyło
Na naszym ekranie w dniach 3-5.11.2023
8. edycja Festiwalu Filmowego UKRAINA! tym razem zawita również do Grodziska Mazowieckiego!
W ramach tego wyjątkowego weekendu pokażemy na dużym ekranie trzy filmy fabularne i trzy filmy dokumentalne będące najnowszymi owocami ukraińskiej kinematografii.
🌻 3.11 godz. 17:30 – JEDEN DZIEŃ W UKRAINIE
Dokumentalny, Polska, Ukraina, 2022, 79 min
Akcja filmu rozgrywa się na Ukrainie jednego dnia: 14 marca 2022 roku, 2 944 dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej. W ciągu ostatnich kilku tygodni intensywne działania wojenne surrealistycznie wymieszały miejsca i ludzi, tworząc postapokaliptyczny wymiar ujawniający nowe role. Tysiące Kijowian zamieszkało na stacjach metra. Spokojne wcześniej przedmieścia stolicy zostały przekształcone w strefy walk, zniszczeń i grabieży dokonywanych przez rosyjskich okupantów.
🌻 3.11 godz. 20:00 – DO YOU LOVE ME?
Dramat, Ukraina, Szwecja, 2023, 90 min
Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. W epoce znanej po ukraińsku jako “Perebudova” lub “przebudowa”, w modzie są kolorowe nylonowe pończochy, a pokolenie jej rodziców świętuje jedząc kawior na grzankach i wznosząc toasty kryształowymi kieliszkami, a a artyści zastanawiają się, gdzie mogą zdobyć tanie dolary. Życie Kiry wkrótce nabierze rozpędu, ale jej rodzina i kraj, w którym mieszka, zaczynają się rozpadać.
To drugi pełnometrażowy film w dorobku Tonii Noyabrovej, a zarazem wpół autobiograficzna opowieść o dojrzewaniu i kronika pełzającej, ale radykalnej transformacji. Droga do niezależności jest niepewna i czasami bolesna.
🌻 4.11 godz. 17:30 – NIE ZNIKNIEMY
Dokumentalny, Polska, Ukraina, Francja, 2023, 100 min
Górniczy rejon Donbasu, rok 2019. Nowa inwazja Rosji wisi w powietrzu, w oddali słychać odgłosy strzałów i wybuchów. W tej scenerii obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kowałenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu.
🌻 4.11 godz. 20:00 – DOM SŁOWO. NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ
Dramat, Ukraina, 2021, 120 min
Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces.
🌻 5.11 godz. 17:30 – SKĄD DOKĄD
Dokumentalny, Polska, Ukraina, Francja, 2023, 84 min
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej,
pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
🌻 5.11 godz. 20:00 – KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT.
Dramat, Ukraina, 2022, 92 min
Chłopiec Tymofij mieszka z rodziną w prowincjonalnym miasteczku, aż pewnego dnia w jego życiu pojawia się wyjątkowy przyjaciel. Felix to weteran wojny w Afganistanie, były oficer kontrwywiadu, złamany procesami alkoholik, ale jednocześnie wielki fan muzyki. Chłopiec I Felix zostają przyjaciółmi.
Film jest adaptacją powieści ukraińskiego pisarza Artema Chekh’a „Kim jesteś?” oraz wzruszającą opowieścią o pokoleniu ludzi, którzy byli nastolatkami w latach 90. i dorastali, aby zmierzyć się z własnymi problemami.