Zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków i komiksów historycznych Huberta Czajkowskiego, który odbędzie się w Mediatece, w piątek 10 maja 2024 o godz. 18.30.
Wstęp wolny!
Od autora:
Nie wyobrażam sobie życia bez rysowania i lubię, kiedy rysunki opowiadają, a nie są same dla siebie. Interesuje mnie ruch i dynamika przekazu: sceny batalistyczne, pojedynki, pościgi. Pewnie dlatego zająłem się ilustracją i komiksem historycznym, bo tam mogę łączyć dwie największe swoje pasje: historię i rysunek.
Powstawanie komiksu historycznego to długa droga: zbieranie materiałów, czytanie wielu książek historycznych, przeglądanie materiałów archiwalnych, ale także sztychów i obrazów, pisanie scenariusza, przygotowanie scenorysu, potem rysowanie samego komiksu, dodawanie koloru, przygotowanie do druku i wreszcie druk. Każdy kadr, każda plansza jest starannie przemyślana, zakomponowana, dopiero potem narysowana w technice tradycyjnej – rysunek tuszem na papierze.
Trochę inaczej jest z ilustracją: tu mam gotowy tekst, wybieram sobie moment, który chcę zilustrować. I oczywiście samych ilustracji jest znacznie mniej w książce niż kadrów w komiksie. Zawsze czytam cały tekst, jaki dostaję do zilustrowania. Ilustracja historyczna podobnie jak komiks historyczny wymaga ode mnie zapoznania się z realiami epoki (strój, oręż, wygląd danego miasta/miejsca etc.) Lubię trochę namieszać i wrzucić coś symbolicznego, albo dodać jakiś smaczek, często niewidoczny dla mało uważnego czytelnika, choć oczywiście niektórzy są czujni i wychwytują w mig.
W Mediatece prezentuję zarówno plansze i rysunki z moich komiksów, jak i ilustracje do książek, które tworzyłem w ciągu ostatnich dwóch lat. Serdecznie zapraszam na wystawę!
Hubert Czajkowski (ur. 1973 w Lipsku).
Mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach. W latach 1993 – 1998 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom w pracowni prof. Balcerzaka obronił w 1998 roku.
Grafik, projektant, rysownik, twórca komiksów. Na swoim koncie ma setki publikacji książkowych i prasowych, m. in. w „Fantastyce”, „Życiu Warszawy”, „Portalu”. Współpracował przez wiele lat z magazynem „Magia i Miecz”. Niezapomniany ilustrator systemu RPG „Dzikie Pola”. Ilustrował opowiadania H.P. Lovecrafta, braci Strugackich oraz książki Jacka Komudy. Pojektował okładki do pierwszych książek wydawnictwa Mag. W ubiegłym roku ukazało się kilka książek historycznych z okładkami i ilustracjami Huberta Czajkowskiego.
Uczestnik międzynarodowych plenerów artystycznych w Spiskim Podgrodziuna Słowacji oraz Mieśynarodowego Symopozjum na Skałce również na Słowacji. W latach ubiegłych brał udział w międzynarodowych wystawach poplenerowych. Na swoim koncie ma zarówno wystawy zbiorowe, jak i indywidualne. W 2023 roku prezentował swoje prace na wystawie „Księga Stanu Rycerskiego” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz na wystawie indywidualnej w Pałacu w Chrzęsnem. Razem ze scenarzystą Sławomirem Zajączkowskim połączyli swoje siły by stworzyć serię „Lux in tenebris”, w której skład weszły trzy komiksy: „Romowe”, „Wilcza gontyna” i „Jellinge”. Wraz ze scenarzystą Gabrielem Maciejewskim stworzył komiks „Noc św. Bartłomieja”.
W kwietniu 2022 ukazał się na rynku jego pierwszy samodzielny autorski komiks o królu Stefanie Batorym. Aktualnie pracuje nad kolejnym autorskim komiksem, tym razem o królu Zygmuncie III Wazie.
Prace Czajkowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.