Festiwal Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim zaprasza na Wystawę orientaliów z kolekcji dr Elżbiety Potockiej w Mediatece.
Dr Elżbieta Potocka, politolog, dziennikarz, znawczyni i miłośniczka Dalekiego Wschodu przybliży kulturę Chin, Japonii i Korei – krajów w których pełniła służbę dyplomatyczną i wielokrotnie do nich podróżowała. Obrazy przemijającego świata ukijo-e, buddyjskie tanki modlitewne, ohashi, czyli pałeczki – to niektóre z eksponatów, które pokażemy na wystawie.
Autorka o smoku w kulturze chińskiej:
„W kulturach europejskich smok jest istotą agresywną i ziejącą ogniem. W mitologii chińskiej SMOK jest zwierzęciem dobrodusznym, przynoszącym szczęście, sprawującym kontrolę nad wszystkimi wodami, – morzami, rzekami i jeziorami. Potrafi przywoływać deszcz w czasie suszy. Smoki chińskie nie porywały dziewic ani dzieci, nie walczyły z rycerzami. Były symbolem męskiej, zapładniającej siły przyrody – yang.
W starożytnych Chinach cesarzy traktowano jako synów smoków. Legendarnego Żółtego Cesarza przedstawia się w postaci Żółtego Smoka. Jego wizerunki są w całym Zakazanym Mieście. Pałac Cesarski zbudowany w 1524 roku nawiązywał do sylwetki smoka. W pałacu znajduje się 9999 pawilonów, a na każdym dachu siedzi 6 smoków”.
Więcej będzie można usłyszeć podczas spotkania 22 lipca o godzinie 18:00 – serdecznie zapraszamy na prelekcję pod tytułem „Zderzenie cywilizacji”.
Dr Elżbieta Potocka – politolog, specjalistka w zakresie stosunków międzynarodowych, dziennikarz i publicysta. Dyplomatka: ONZ w Nowym Jorku, Japonia, Hongkong i Makau. Podróże po Azji Wschodniej, w tym Korea Północna.
Adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członek-założyciel Towarzystaw Azja-Pacyfik i jego Sekretarz Generalny w latach 1998-2003. Współzałożyciel i redaktor (1999-2003) rocznika „Azja-Pacyfik. Społeczeństwo – Polityka – Gospodarka”, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
Doświadczenia i znajomość regionu przekazuje czytelnikom kolumny „Zrozumieć Daleki Wschód” w portalu decydent.pl
Autorka książek m. in. Korea Północna. Przebudzanie, WAM 2020; Makau. Element chińskiej wizji świata, WAM 2021