Wydarzenie już się rozpoczęło lub skończyło
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Tomasz Krupski i Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zapraszają na spotkanie z Barbarą Gawryluk.
Barbara Gawryluk – krakowianka, dzieciństwo spędziła w Nowej Hucie. Jest absolwentką filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak mówi, ma dwie ojczyzny Polskę i Szwecję. W Polsce dzieje się wszystko co zawodowo najważniejsze w jej życiu, Szwecja zwykle jej to umożliwia. Jest dziennikarką radiową z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat prowadzi w Radiu Kraków autorską audycję o książkach dla dzieci i młodzieży „Alfabet”.
Pisze książki dla dzieci. Jej książki wyróżniają się tym, że są najczęściej oparte na faktycznych zdarzeniach i opowiadają o losach prawdziwych bohaterów. Taki jest „Dżok, legenda o psiej wierności”, „Baltic, opowieść o psie, który płynął na krze”, „Teraz tu jest nasz dom”, seria „Pies na medal”, „Tatry” i „Podhale” napisane razem z Pawłem Skawińskim, „Kraków” stworzony z Łucją Malec – Kornajew, „Gdzie jest Pulpo?” czy „Zdalna babcia”.
Najbardziej osobista jest książka „Janek. Pseudonim Żegota”, która ukazała się w 2024 roku. Historia opisująca wojenne losy ojca autorki została wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Jest również autorką kilku książek dla dorosłych czytelników. One też skupiają się na literaturze dla dzieci. Książkę „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” napisała razem z bohaterką. „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” to opowieść o polskiej szkole ilustracji, a „Znamy się od dziecka” to historia wydawnictwa Nasza Księgarnia napisana na setną rocznicę powstania oficyny.
Za swoje książki otrzymała nagrody i wyróżnienia. Między innymi „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Koziołka Matołka czyli Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, a „Dżok, legenda o psiej wierności” wpisana jest na listę dwudziestu polskich, najważniejszych książek dla dzieci stworzoną przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
Jest tłumaczką szwedzkiej literatury dla dzieci, autorką ponad pięćdziesięciu przekładów. Najpopularniejsze w Polsce są: seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, seria o Tsatsikim Moni Nilsson, a dla młodszych czytelników seria o komisarzu Gordonie Ulfa Nilssona.
Za swoją pracę na rzecz kontaktów polsko-szwedzkich została odznaczona przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa Orderem Gwiazdy Polarnej.
Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać nowe miejsca, spacerować po lesie, bawić się z wnuczkami i czytać im na głos książki.
Zapraszamy 19 września (czwartek), godz. 10:00
Biblioteka Główna (sala koncertowa),
przy ul. 3 Maja 57 w Grodzisku Mazowieckim.
Spotkanie dla klas szkolnych II-III. Obowiązują zapisy u Marii Zdrojewskiej: m.zdrojewska@biblioteka.grodzisk.pl
Spotkanie organizowane w ramach programu BLISKO.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. #nprcz